Burmistrz Gminy Jedlicze oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedliczu informuje o możliwości przystąpienia do realizacji programu ,,Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022. Program będzie realizowany w terminie od stycznia 2022 r. do grudnia 2022 r.
Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszar oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania.
Zadanie realizowane jest w zakresie zadania własnego określonego w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej tj. podejmowania innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych, do których w czasie obowiązywania epidemii zaliczyć należy działania na rzecz ochrony seniorów przed zakażeniem COVID-19.
Realizacja programu obejmuje swoim zakresem dwa moduły:
1. MODUŁ I, w którego realizację zostaną zaangażowani wolontariusze, w tym również działacze środowisk młodzieżowych i obywatelskich, osób z najbliższego sąsiedztwa świadczące codzienną pomoc osobom potrzebującym wsparcia. Celem tego modułu jest uruchomienie wolontariatu w zakresie wspólnego spędzania czasu z seniorami, w szczególności samotnie zamieszkującymi (spacery, rozmowy, wspólne sporządzanie posiłków, zakupów, pomoc seniorom przebywającym na kwarantannie itp.). Wsparcie sprowadza się również do pomocy w umawianiu wizyt lekarskich, pomocy w załatwianiu spraw urzędowych, dostarczaniu zakupów obejmujących artykuły spożywcze i środki higieny osobistej, zakup i dostarczanie ciepłych posiłków. WAŻNE!!! Koszt zakupionych produktów oraz ciepłego posiłku pokrywa Senior.
2. MODUŁ II mający na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”. To rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych wymagających usług opiekuńczych jak i tych, którzy z tej formy wsparcia nie korzystają, ale
u których zmiany stanu zdrowia są na tyle nieprzewidywalne, że konieczne jest stałe monitorowanie podstawowych funkcji życiowych w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. W ramach tego modułu Programu zostanie zapewniony dostęp do świadczenia usługi na odległość przy użyciu tzw. ,,opasek bezpieczeństwa”. Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z całodobowym centrum monitoringu. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.
W celu rozeznania potrzeb seniorów prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w Programie do dnia 11 lutego 2022 r.
KONTAKT:
- Dział usług opiekuńczych - 13 44 847 46,
- Pracownicy socjalni - 13 44 847 58, 13 44 847 59