Od 24 lutego 2022 r. przez okres 15 dni Uchodźcy z Ukrainy przebywają legalnie w Polsce na podstawie stempla w paszporcie, zgody Komendanta Straży Granicznej, wizy, itp.
Obecnie ma zostać przyjęta specustawa, która zagwarantuje Uchodźcom legalny pobyt na okres 1 roku w Polsce. W tej ustawie mają znaleźć się wyjaśnienia na wszelkie niewiadome, w tym związane z zasadami ubiegania się o wsparcie w ramach pomocy społecznej, pomocy osobom niepełnosprawnym, statusu osób, które uciekły przed wojną z Ukrainy i znalazły schronienie w Polsce.
Jednocześnie informuję, że osoby, które zostały przyjęte na teren Powiatu Krośnieńskiego mogą tymczasowo zostać wsparte poprzez oferowanie żywności, środków czystości, ubrań itp. asortymentu zebranego przez OSP, Szkoły, organizacje pozarządowe czy inne podmioty i ludzi dobrej woli, które pozwolą im przetrwać najbliższe tygodnie, do czasu uregulowania pobytu prawnego. Jak na razie osoby przyjęte przez ludzi dobrej woli nie mogą zostać wsparte w inny sposób przez OPS czy PCPR.
Jednocześnie informuję, że PCPR w Krośnie świadczy pomoc psychologiczno-prawną dla osób z Ukrainy. Jednakże osoby te muszą komunikatywnie posługiwać się językiem polskim.
Numery telefonów do psychologów i godziny przyjęć:
p. Gabriela Ziembicka-Wielosik
- pon – wt 12.15 – 16.15
- śr, czw, pt – 7.15-11.15
p. Klaudyna Kustroń
- pon, wt, śr – 7.30-15.30
- czw, pt – 8.45 – 16.45
Pod numerem 800 12 12 12, można uzyskać wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim.